Urządzenia laboratoryjne – jak uzyskać precyzyjne pomiary?

Laboratorium z prawdziwego zdarzenia znacznie różni się od wizji, do której przyzwyczaiło nas kino akcji i inne media. Nie jest to miejsce szalonych eksperymentów, wybuchów i pozornego łamania luźno zadeklarowanych praw fizyki, ale miejsce ciszy i spokoju, gdzie nawet podstawowe czynności mogą zająć tygodnie. Podstawą pracy w laboratorium jest dokładna i rzetelna obserwacja. Niezależnie od tego, czy nasza placówka ma charakter medyczny, czy jest dedykowana wzmożonej produkcji określonych surowców, czy po prostu mamy zamiar dokonać w jej obrębie przełomowych odkryć – bez odpowiedniego zestawy narzędzi nigdzie nie ruszymy. Może wydawać się to oczywiste, lecz urządzenia laboratoryjne występują w bardzo wielu, wyspecjalizowanych formach, dlatego można mieć niemałe problemy z wyborem optymalnego zestawu na swoje potrzeby.

Do czego służą poszczególne urządzenia laboratoryjne?

Praca wykonywana w laboratorium z reguły obraca się wokół manipulacji próbkami poszczególnych substancji, obserwując zmiany zachodzące w ich obrębie. Przede wszystkim ma to związek z modyfikacją otoczenia, podnosząc lub obniżając ciśnienie oraz temperaturę, wystawiając dany obiekt na promieniowanie, wstrząsając, mieszając i dzieląc wybrane specyfiki. W tym celu zastosować można różnorodne urządzenia laboratoryjne, jak na przykład:

  • Suszarki z naturalnym bądź wymuszonym obiegiem powietrza
  • Suszarki próżniowe
  • Cieplarki
  • Szafy chłodnicze
  • Mini chodziarko-zamrażarki
  • Sterylizatory
  • Płyty grzewcze
  • Mieszadła magnetyczne
  • Wstrząsarki

Różnych sprzętów jest, rzecz jasna, o wiele, wiele więcej. Pomimo tego, to właśnie wprawiony naukowiec lub doktor powinien zdawać prawdę, jakiego rodzaju akcesoria są mu potrzebne przy danym modelu badawczym.

Jak określić precyzje urządzenia laboratoryjnego?

Z racji, że w laboratorium operuje się często na naprawdę niewielkich jednostkach, to zrozumiałe, że nawet drobny błąd może mieć przeważający wpływ na cały wynik. Nie można pozwolić sobie na takie rozbieżności, gdyż ich obecność całkowicie neguje wszelkie nasze starania.

Należy mieć także na uwadze, że nie chodzi tu tylko i wyłącznie o urządzenia laboratoryjne służące do pomiarów, ale także wszelkiego rodzaju cieplarki czy chłodziarki. Dlaczego? Otóż nawet te elementy wyposażenia mają ogromne przełożenie na ostateczny wynik. Ustalona przy ich pomocy temperatura musi wynosić dokładnie tą wartość, której oczekujemy, gdyż nawet pół stopnia Celsjusza w górę lub w dół może zaważyć na danej reakcji chemicznej, jej tempie oraz przebiegu.

Więcej o urządzenia laboratoryjnych dowiesz się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *