Jak dobrze wybrać korytka ściekowe?

Stojąca woda w pobliżu posesji być może i nie wygląda szczególnie groźne, lecz tak naprawdę niesie z sobą wiele, bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Rozsądnie jest już zawczasu pomyśleć nad efektywnym odprowadzaniem nadmiaru deszczówki lub wilgoci z innych źródeł, tak, aby nasza działka nie podmokła, a w rowach nie uformowały się stawiki. Co w takim razie można zrobić, aby zażegnać ten uciążliwy problem raz na zawsze?

Rozwiązanie jest proste i bardzo efektywne – jeśli woda wydaje się obierać stałą ścieżkę, najlepsze będą tu uniwersalne korytka ściekowe, przy pomocy których szybko i sprawnie odprowadzimy płyn do najbliższej studzienki kanalizacyjnej. W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu błota, które nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest także wylęgarnią komarów i innych, nieprzyjemnych owadów.

Czym tak właściwie są korytka ściekowe?

Z punktu widzenia konstrukcji, korytka ściekowe są niezwykle proste. Są to zazwyczaj kwadratowe bądź prostokątne bryły z betonu, które posiadają półokrągłe wydrążenie na swojej powierzchni, wgłębienie służące za, jak sama nazwa wskazuje, korytko dla ścieków. Ich mało skomplikowana budowa jest jednak tylko zaletą, gdyż dzięki niej są one niezawodne, nie ulegają uszkodzeniom, a dobrze zamontowane mogą służyć przez długie lata.

Jest to zakup zdecydowanie wart uwagi. Za największe zalety korytek ściekowych uznaje się:

  • Dużą odporność na eksploatację
  • Niską cenę
  • Wysoką efektywność
  • Neutralny, nieinwazyjny wygląd
  • Łatwy i szybki montaż

Jak wybrać dobre korytka ściekowe?

Wbrew pozorom, nawet w przypadku tak prostego akcesorium jak korytka ściekowe, wybór produktu o satysfakcjonującej jakości ma naprawdę spore znaczenie. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na klasę betonu. Ten powinien posiadać odpowiednie certyfikaty, a także być materiałem sprawdzonym w terenie – najlepiej, gdy sprzedawca nasz jest w stanie pochwalić się przynajmniej kilkoma udanymi inwestycjami z udziałem instalacji z takich korytek.

Kolejna kwestia to prawidłowa forma i kształt. Korytka ściekowe muszą być odpowiednio wyprofilowane oraz możliwie gładkie, tak, aby nie osiadały na nich glony ani zanieczyszczenia. Kwestię tą najlepiej sprawdzić osobiście, testując jeden lub kilka egzemplarzy na własną rękę. Bardzo istotny jest także montaż korytek – musi być on możliwie szybki, lecz nie powinno się zapominać o prawidłowym ułożeniu poszczególnych segmentów, tak, aby woda nie przenikała do gruntu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *