Hurtownia spożywcza – dystrybucja i przechowywanie żywności

Hurtownia spożywcza znajduje się w łańcuchu dystrybucji artykułów spożywczych i stanowi ważne jej ogniwo. Produkty spożywcze od producenta trafiają zazwyczaj do hurtowni, a później rozpowszechniane są do różnych sprzedawców, gdzie docelowo trafiają do klienta końcowego – konsumenta.

Dlaczego hurtownia spożywcza jest taka ważna?

Dystrybucja w branży spożywczej odgrywa ważną rolę, a sposób w jaki produkty są dostarczane ma istotny wpływ na jakość produktów. Duże znaczenie ma również gwarancja i szybkość dostawy. Ze względu na stale rosnące wymogi konsumentów ważne jest, aby hurtownia spełniała odpowiednie warunki przechowywania i dystrybucji produktów spożywczych, aby zachować ich odpowiednią jakość i trwałość. Wszystkie produkty żywnościowe, które znajdują się w asortymencie hurtowni wymagają odpowiedniego przechowywania.

Prawidłowe przechowywanie jest bowiem ważnym elementem, aby zapewnić zachowanie pełnych wartości odżywczej produktów i ich jakości. W hali magazynowej w zależności od produktu, musi być zapewniona odpowiednia temperatura, oraz warunki przechowywania. Jest to bardzo ważne, szczególnie w przypadku produktów nabiałowych, które wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych. Produkty żywnościowe nie są produktem trwałym, ale psującym się oraz posiadają termin ważności produktu do spożycia. Dlatego w każdej dobrej hurtowni spożywczej powinny być wdrożone procedury, dzięki którym będą przestrzegane daty ważności. Produkty suche mimo, że mają dłuższy termin przydatności do spożycia, również powinny być w odpowiedni sposób przechowywane.

Do najważniejszych zasada odpowiedniego przechowywania żywności należą:

  • kontrola stanu i jakości, oraz opakowania produktów
  • przechowywanie towarów w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu, nie narażonych na promieniowanie słoneczne
  • magazynowanie w sposób oddzielający różne rodzaje produktów
  • temperatura przechowywania zależna od rodzaju produktu
  • zabezpieczenie przed pyłem, kurzem oraz gryzoniami, czy insektami
  • kontrola i usuwanie produktów przeterminowanych

Każda dobra hurtownia żywności powinna zapewnić szeroką ofertę asortymentu, zarówno produktów suchych, jak i świeżych, aby móc w pełni zaspokoić potrzeby swoich klientów.
Gwarancją zapewnienia świeżości i najwyższej jakość produktów oferowanych przez dobrą hurtownię spożywczą są codzienne dostawy, kontrola jakości, oraz odpowiednie warunki przechowywania. Zapewnienie najwyższej jakości oferowanych produktów wpływa pozytywnie na zadowolenie klientów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *