Jazda dla zaawansowanych – czym są rolki wyczynowe?

Rolki to bardzo ciekawe akcesoria, gdyż pomimo niepozornego wyglądu, pozwalają one na kompleksowy rozwój ciała. Jeżdżąc na łyżworolkach, angażujemy większość dolnych partii mięśniowych, w tym mięśnie głębokie brzucha, odpowiadające za utrzymywanie równowagi. Rekreacyjne uprawianie tej dyscypliny często okazuje się jednak niewystarczające, aby zaspokoić nasze potrzeby i aspiracje w miarę z nabywanym doświadczeniem.

Budowa rolek wyczynowych – czym różnią się od klasycznych?

Naturalnym krokiem w życiu każdego pasjonata łyżworolek jest przerzucenie się ze sprzętu casualowego na egzemplarze przeznaczone do jazdy agresywnej. Pozwalają one na osiągnięcie znacznie większych prędkości, są także dostosowane do wykonywania przeróżnych sztuczek i tricków. Warto jednak mieć na uwadze, że jazda na rolkach wyczynowych wymaga znacznie większej wprawy niż w przypadku ich standardowych odpowiedników – z tego powodu nie powinno się ich zakładać, dopóki w pełni nie opanuje się przynajmniej podstawowych manewrów.

Rzecz jasna, specjalizacja rolek wyczynowych wynika bezpośrednio z ich konstrukcji. Wyróżniają się one między innymi:

  • Większym usztywnieniem stopy
  • Lepszą stabilizacją kostki
  • Bardziej walcowatym kształtem kółek
  • Mniejszym rozmiarem kółek
  • Licznymi wzmocnieniami podeszwy

Cechy te nie są przypadkowe. Zgodnie z ich przeznaczeniem, rolki do jazdy agresywnej powinny być wykorzystywane do tricków, na zasadzie podobnej co deskorolka. Aby presja nie przeszła bezpośrednio na nasze stopy, modele te posiadają lepszą amortyzację i zabezpieczenia przed urazami. Co prawda, modyfikacje te wiążą się ze zwiększoną masą, lecz dla wprawionego rolkarza nie powinno być to utrudnieniem.

Najważniejszym elementem ich budowy są jednak płozy i kółka, którym często nadaje się charakterystyczny kształt. Jest to najbardziej widoczne na przykładzie samych kół, gdyż muszą być one przystosowane do wykonywania akrobacji powietrznych i nie uszkodzić się przy lądowaniu. W przypadku casualowego sprzętu, takie intensywne użytkowanie mogłoby szybko doprowadzić do uszkodzenia, lecz z uwagi na większą powierzchnię, na której rozkładają się uderzenia, rolki wyczynowe powinny bez problemu je wytrzymać.

Kiedy przerzucić się na rolki wyczynowe?

Agresywna jazda na rolkach potrafi być świetną rozrywką, lecz nie ma sensu się jej podejmować, jeśli nie czujemy się jeszcze gotowi. Tak czy inaczej – gorąco poleca się tą dyscyplinę każdemu, ambitnemu rolkarzowi, który szuka nowych wyzwań i sposobów na doskonalenie swojej techniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *