Koła powlekane poliuretanem – jakie mają zalety?

Poliuretan to tworzywo sztuczne, które może przybrać bardzo wiele wcieleń i postaci: produkując ten materiał, można go dowolnie formować. Ta plastyczność sprawia, że takie rodzaje polimerów mają bardzo szerokie zastosowanie: sztuczny kauczuk, bo tak bywa popularnie nazywany poliuretan, to tworzywo wielu przedmiotów, z którymi stykamy się w życiu codziennym. Można go znaleźć w konstrukcjach różnych urządzeń, w tekstyliach, dosłownie wszędzie. Ta substancja okazała się także idealna do tego, by wykorzystywać ją do wzbogacania kół – i to również poszerzyło zakres występowania poliuretanu w ówczesnej rzeczywistości.

Koła powlekane poliuretanem

Chcąc wyjaśnić, co zyskuje koło powlekane sztucznym kauczukiem, trzeba odwołać się właśnie do właściwości poliuretanu – tych chemicznych i fizycznych. Ta substancja pozostaje neutralna podczas kontaktu z wieloma czynnikami, które mogłyby wejść w reakcję chemiczną. W praktyce oznacza to, że koło powlekane poliuretanem przejedzie stabilnie przez podłoża różnego rodzaju. Nie ulegnie uszkodzeniu, nie wpadnie też w poślizg, jeżeli na podłodze czy powierzchni gruntu będzie znajdowała się warstwa jakiejś cieczy, odczynnika chemicznego, smaru czy oleju. Inne czynniki, na jakie poliuretan jest niewrażliwy również na skrajnie niskie i skrajnie wysokie temperatury – a to także sprawia, że koła z taką powłoką można zastosować w wielu różnych sytuacjach.

Popularna nazwa poliuretanu wskazuje też na inne ciekawe cechy tego tworzywa: w zależności od gęstości wybranej przez producenta, poliuretan jest mniej lub bardziej miękki. Ta właściwość sprawia, że świetnie amortyzuje wstrząsy. Ale to nie wszystko, bo koła powlekane poliuretanem są także odporne na urazy mechaniczne. Ta odporność ma co prawda swoje granice, ale zanim taka powłoka zetrze się z powierzchni tocznej, urządzenie wyposażone w takie koła zdoła oddać wiele przysług i przejść dość długi okres eksploatacji. Tu warto zaznaczyć, że koła powlekane warstwą sztucznego kauczuku mają jeszcze tę zaletę, że zawsze można je zregenerować – to znaczy usunąć starą, zużytą powłokę i oblać koło nową substancją. Co ciekawe, wówczas można wybrać jej konkretne parametry, co także wpłynie na jakość zregenerowanego koła.

Czytaj więcej o kołach powlekanych poliuretanem tutaj:  https://www.poliuretanyczaniec.pl/kola-powlekane-poliuretanem/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *