Kółka do kosiarek – bez nich nie zadbasz o trawnik!

Kosiarki – dobrze zaznajomieni są z nimi wszyscy ci, którzy mają pod opieką trawniki. Regularne korzystanie z kosiarki jest nieodzowne, jeżeli dany teren zielony tego rodzaju ma wyglądać schludnie i estetycznie – równo przycięta trawa staje się także gęstsza i zdrowsza, jeżeli źdźbła są przycinane z odpowiednią regularnością. Właśnie dlatego każdy opiekun trawnika powinien mieć pod ręką sprawną, dobrze działającą kosiarkę. Chociaż kluczowe części mechaniczne takiego sprzętu do urządzenia służące przycinaniu trawy, drugą lokatę na liście najważniejszych części składowych kosiarki zajmują jej kółka. Bo o ile ważne jest to, by urządzenie skutecznie ścinało źdźbła trawy, równie ważne jest to, by ten tnący mechanizm poruszał się przed siebie.

Kółka do kosiarek – o czym pamiętać?

Kółka jezdne są kosiarce niezbędne do tego, by mogła spełniać przewidzianą jej rolę. Ten typ urządzenia wymaga jednak zastosowania specjalnego rodzaju kół – takich, które poradzą sobie z w tych specyficznych warunkach. Kółka do kosiarek sporządza się z polipropylenu – tworzywa sztucznego, które wykazuje wysoką odporność na wiele czynników zewnętrznych. Polipropylen może przebywać wśród bardzo wysokiej temperatury, dobiegającej do +60 stopni Celsjusza – niestraszne mu więc dni spędzone w pełnym słońcu. Równie niewzruszony pozostaje w obliczu rozmaitych agresywnych substancji, jakie może spotkać na swojej drodze – nie wchłania też żadnej wilgoci. Co bardzo istotne, koła z polipropylenu są odporne także na uszkodzenia mechaniczne:

  • uderzenia
  • wstrząsy
  • zarysowania.

Pomimo tych wszystkich zalet, kółka do kosiarek zużywają się – regularna eksploatacja sprawia, że wymiana tych części od czasu do czasu staje się koniecznością. A dokonując wyboru nowych kół można napotkać pewne dylematy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kołach do kosiarki?

Wybierając koła do kosiarki trzeba pamiętać, że producenci tych części biorą pod uwagę istnienie dwóch typów łożysk. To, jaki typ kół wybrać, podpowie czasem typ konkretnej kosiarki, a czasem można zdać się na własne upodobania i potrzeby. Łożyska to jednak tylko jedna kwestia, na którą trzeba zwracać uwagę. Inna ważna sprawa to średnica koła – tę też trzeba dostosować do wymagań sprzętu albo uzależnić od własnych preferencji. Warto tu również zaznaczyć, że polipropylen to materiał tworzący korpus standardowego koła do kosiarki – powierzchnię toczną wzbogaca się często o gumową oponę. Ten dodatek sprawia, że koło stawia mniejszy opór i lepiej, stabilniej toczy się przed siebie. Kupując kółka do kosiarki trzeba się też upewnić, że dobierze się odpowiednie elementy mocujące, czyli właściwe śruby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *