Odwodnienia liniowe – odmienią każdą przestrzeń

Nadmiar wody może być bardzo kłopotliwą okolicznością – jako mieszkańcy cywilizowanych miast, wyposażonych w różnego rodzaju udogodnienia, przyzwyczailiśmy się do tego, że możemy oczekiwać maksymalnej wygody nawet od miejsc tak trywialnych, jakimi są ulice, uliczki i chodniki. Być może nie każdy wie, że odprowadzanie nieproszonych potoków wody z konkretnych miejsc publicznych opiera się na genialnie prostym rozwiązaniu technicznym. O to, żeby powierzchnia brukowanej ziemi była sucha, dbają odwodnienia, czyli sprytnie rozmieszczone elementy budowlane.

Odwodnienia liniowe pasują wszędzie

W zasadzie nie ma przeciwwskazań, które kazałyby zastanawiać się nad tym, czy systemy takich odwodnień można zainstalować w danym miejscu. Sieć korytek, połączonych ze studzienkami i odprowadzających wodę z terenu zabudowanego, jest rozwiązaniem dedykowanym praktycznie wszystkim typom miejskich przestrzeni. Tym, co przemawia za uniwersalnością tego technicznego rozwiązania, jest także fakt, że odwodnienia tego rodzaju są sporządzane z różnego rodzaju tworzyw. To, że:

  • korytka,
  • studzienki ,
  • inne elementy takich systemów

są tworzone z materiałów budowlanych o różnej wytrzymałości, pozwala umieszczać je w rozmaitych miejscach.

Zasad dobierania poszczególnych modeli do konkretnej sytuacji polega na rozpoznaniu, jak duże obciążenia znosi dana droga każdego dnia. Korytka są bowiem niczym innym, jak wydrążonymi kanałami – ścianki takich pustych przestrzeni muszą być odpowiednio wytrzymałe, żeby cała konstrukcja nie zagroziła stabilności całej ulicy czy placu, który co dnia tętni życiem. Odwodnienia liniowe producent stworzone z betonu uzupełniają zabudowę takich przestrzeni, w których na co dzień odbywa się bardzo intensywny ruch drogowy, gdzie często poruszają się masywne, ciężkie maszyny. Korytka o ściankach z betonu poleca się więc umieszczać na lotniskach, na ulicach w centrach miast, czy na parkingach samochodów osobowych.

Producenci przygotowują jednak także systemy odwodnień, przygotowywane z tworzyw sztucznych – i takie są absolutnie wystarczające przy prywatnych posesjach – gdzie sporadycznie pojawiają się samochody osobowe, a po powierzchni najczęściej spacerują piesi. To, że tworzywa syntetyczne są wystarczająco mocne, by pojawić się pod powierzchnią miejsc o niedużym natężeniu ruchu drogowego, cieszy przede wszystkim budowlańców – bo korytka z syntetyków są znacznie lżejsze. Także ci, którzy inwestują w odwodnienia, z zadowoleniem odkryją, że sztuczne odwodnienia mniej nadwyrężą ich budżet – a zapewnią te same profity, kiedy już pojawią się na przykład pod domowym podjazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *