Remont komina – czego dotyczy i kiedy jest nieodzowny?

Komin to jeden z kluczowych elementów domu, który jest ogrzewany tradycyjnym sposobem, to znaczy opałem ładowanym do pieca. Tym materiałem grzewczym najczęściej jest węgiel (choć bywają nim i inne wkłady), a proces spalania ma swoje konkretne konsekwencje. Jak każda reakcja chemiczna, sprawia że powstają nowe produkty – w tym wypadku mowa o lotnych związkach chemicznych, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Właśnie dlatego tam, gdzie jest piec, musi być i komin – żeby związki takie jak tlenek węgla zostały wyprowadzone poza budynek. Jedynie awaria w obrębie systemu wentylacji może sprawić, że produkty spalania wnikną do mieszkalnego pomieszczenia – a wówczas jest już od krok od tragedii. Kominowi, a także sprawności całej wentylacji, należy więc poświęcać wiele uwagi.

Remont komina – kiedy jest potrzebny?

Do remontowania komina mogą skłaniać dwa podstawowe powody. Pierwszy z nich to nieprawidłowości, które dotykają ścian komina. Jak już pokrótce wspomniano, komin jest drogą wylotową dla toksycznych związków – a część z nich nie wydostaje się poza komin, tylko osiada na jego ścianach. Nagromadzenie sadzy, zaniedbania w kwestii czyszczenia komina, mogą doprowadzić do uszkodzenia ścian.

Objawia się to w widoczny sposób, jako pęknięcia tynku – to pierwsze sygnały, które powinny niepokoić i skłaniać do podjęcia zdecydowanych działań naprawczych. Zbagatelizowany problem może doprowadzić do tego, że wewnątrz komina nastąpi wybuch, a słabe ściany ustąpią – konsekwencje takiego przebiegu wypadków mogą być tragiczne dla domu i jego mieszkańców. Zniszczone przewody kominowe nie zawsze da się naprawić – remont polega zwykle na zamontowaniu nowych wkładów kominowych.

Ostatecznością jest całkowite rozebranie komina – kiedy uszkodzenia są zbyt poważne, by można im było zaradzić. Remont staje się też koniecznością wówczas, gdy podejmuje się decyzję o dokonaniu zmian w całej instalacji grzewczej. Jeśli więc zamierza się zrezygnować z używania kotła na paliwo stałe i zacząć używać płynnego opału, prace w obrębie komina będą nieodzowne. Warto pamiętać, że remont komina może dotyczyć nie tylko jego wnętrza, ale też obudowy, odcinka znajdującego się już ponad dachem. Tutaj problemem, który czasem trzeba rozwiązać, mogą być uszkodzenia mechaniczne, ale także kłopot ze zwierzętami. U wylotu komina trzeba czasem podjąć konieczne prace, żeby zainstalować kratki, zamykające drogę do wnętrza komina ptakom czy owadom. Ich gniazda, zamykające światło przewodu wentylacyjnego, też mogą tworzyć zagrożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *