Doniczka, czyli przytulne schronienie

Pod nazwą doniczki kryje się pojemnik, którego kształty mogą organizować różne figury geometryczne. Naczelną zasadą, jaka organizuje wymiary doniczki, jest to by przestrzeń wewnątrz pojemnika stwarzała dogodne warunki do rozwoju dla bryły korzeniowej, która zostanie tu umieszczona. Bo doniczka to nic innego, jak schronienie dla rośliny, która z różnych powodów nie może rozwijać się w naturalnym miejscu, czyli w gruncie. Doniczka musi zaś być na tyle duża, by nie tylko pomieścić roślinne korzenie, ale też wystarczającą ilość gleby. Wystarczającą – by do tej ziemi można było dostarczać właściwe ilości wody i innych potrzebnych substancji odżywczych, pochodzących na przykład z nawozów.

Na co komu doniczka?

Być może doniczki najłatwiej znaleźć w przedsiębiorstwach szkółkarskich: gdzie poszczególne okazy rosną i rozwijają się, czekając na moment w którym zostaną wywiezione do kolejnych punktów dystrybucji, a wreszcie dotrą do swoich nowych właścicieli. Osiągnąwszy miejsce przeznaczenia, niektóre z roślin mogą opuścić doniczki – na przykład wówczas, gdy są gatunkami ogrodowymi i mają zostać umieszczone w zielonej przestrzeni wokół domu. Ale czasem doniczka jest nie tylko miejscem tymczasowego pobytu, ale wręcz warunkiem, by dana roślina mogła zadomowić się w domu swojego właściciela.

Doniczki niewątpliwie najłatwiej znaleźć w domach osób, które nie wyobrażają sobie wnętrz bez roślinnych domowników czy choćby chwilowych gości. Doniczka to także niezbędne akcesorium dla tych miłośników wzrastających okazów, którzy od czasu do czasu zajmują się także hodowaniem zaszczepek pobranych od innych okazów.

Doniczki są produkowane nie tylko w różnych kształtach i rozmiarach, ale także z rozmaitych tworzyw. To, na jaką doniczkę padnie wybór w danym momencie, zależy między innymi od tego, na jak długo dana roślina ma zostać w tej doniczce – i czy musi odznaczać się walorami estetycznymi. Doniczki produkcyjne to zazwyczaj pełne prostoty osłonki z jednolitego w kolorze tworzywa sztucznego. Prezencja doniczek znaczy zdecydowanie więcej dla osób, które chcą z rośliny hodowanej w doniczce zrobić element dekoracyjny wnętrza swojego domu, względnie tarasu. Ci, którzy szukają doniczek ozdobnych, muszą przygotować się na dokonywanie wyboru wśród bogatego, sklepowego asortymentu.

dowiedz się więcej na: http://www.formplast.pl/oferta/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *