Kółka meblowe – mała wielka pomoc

Myśl techniczna ewoluowała przez właściwie wszystkie wieki, jakie składają się na historię ludzkości. Wypracowano tak wiele sprytnych i użytecznych rozwiązań, że obecnie otacza nas bardzo wiele udogodnień. Chodzi tu między innymi o takie techniczne rozwiązania, dzięki którym nie trzeba trudzić się podczas wykonywania wielu czynności. Wiele z takich rozwiązań bazuje na rewolucyjnym kształcie koła, które było pierwszym z kluczowych odkryć człowieka w dziedzinie wynalazków i technicznych konstrukcji. Samo koło niezmiennie oddaje nam na co dzień bardzo wiele przysług – nawet jeśli czasem kółeczko jest zbyt niepozorne, byśmy mogli je dostrzec na pierwszy rzut oka.

Jak pomagają nam kółka meblowe?

Meble to przede wszystkim sprzęty, które sprawiają, że wnętrza w których przebywamy, są zagospodarowane. To różnego rodzaju szafki, służące przechowywaniu rzeczy, stoliki na których znajdują się podręczne akcesoria czy przeznaczone do siedzenia krzesła. Kółka meblowe to więc akcesoria produkowane z myślą o tym, by udoskonalać niektóre sprzęty codziennego użytku – te, których mobilność nie zagrozi bezpieczeństwu domowników, ani przechowywanych na tych meblach przedmiotów. W wielu przypadkach właśnie ta mobilność podnosi funkcjonalność mebla na wyższy poziom, czyniąc go maksymalnie przydatnym, a niekiedy wręcz niezbędnym.

Jak wynika z tego krótkiego opisu, kółka meblowe mogą mieć do spełnienia bardzo różne zadania – i właśnie ta sprecyzowana, docelowa funkcjonalność mebli jest jednym z głównych czynników, które wpływają na to, jak powinny być zbudowane i osadzone kółka meblowe. Spore znaczenie ma tu także ciężar, jaki mają udźwignąć kółeczka przymocowane do konkretnego sprzętu, wykorzystywanego do danego celu. Standardowe kółka meblowe są wytwarzane z tworzyw sztucznych: zazwyczaj jest to poliamid, powlekany amortyzującą ruch kółek gumą. Każde takie kółeczko musi zostać później osadzone w obudowie – obudowa nie tylko stabilizuje kółko i utrzymuje je w odpowiedniej pozycji, ale też decyduje o tym, w jaki sposób będzie ono przymocowane do konkretnego mebla.

Obudowy można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: stałe, dzięki którym mebel może poruszać się do przodu i do tyłu lub skrętne, pozwalające meblowi przesuwać się w dowolnym kierunku. Taka obudowa, niekiedy wyposażona także w hamulec, zazwyczaj jest przymocowywana do spodniej części mebla za pomocą śrubek umieszczanych w prostokątnej płytce. Zdarza się jednak oczywiście, że obudowa osadzona jest na trzpieniu – takiego rozwiązania wymagają niektóre meble.

Artykuł powstał we współpracy z ZABI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *