Ukojenie dla duszy, relaks dla ciała

Nie lubisz siedzieć za długo w jednym miejscu, za to uwielbiasz aktywność fizyczną? Uwielbiasz chodzić po lesie? To świetnie się składa, bo udowodnione naukowo zostało, że te doskonale wpływają na nasze zdrowie.

Spacery po lesie poprawiają nie tylko nasz nastrój, ale i nasze zdrowie. Jak to się dzieje? Otóż olejki eteryczne wydzielane przez drzewa wpływają leczniczo na nasz organizm. Śmiało można powiedzieć, że koją naszą duszę, wpływając na nią uspokajająco i relaksująco. Nie bez powodu mówi się, że świeże powietrze jest zbawienne dla naszego zdrowia. Na przykład brzoza łagodzi stany depresyjne, dąb poprawia krążenie, a kasztanowiec – samopoczucie. O właściwościach zdrowotnych lasu wiadomo już od bardzo dawna. Wiedzieli już o tym nawet ludzie w starożytności, wykorzystując drzewa nawet w medycynie naturalnej i ludowej. Dzielono je wówczas na dobre i złe. Do pierwszej grupy zalicza się m.in. lipa, brzoza, jarzębina, czarny bez i kasztanowiec. Z kolei do drugiej należy topola, osika i olcha. A jakie właściwości zdrowotne mają inne drzewa?

Las pełen zdrowia

Drzewa iglaste, dzięki wydzielanym olejkom eterycznym, mają działanie aseptyczne i zbawiennie działają na nasz układ oddechowy. Dlatego też właśnie różnego rodzaju uzdrowiska i sanatoria powstają najczęściej wśród sosnowych lasów. Buki z kolei dobrze wpływają na nasz układ krążenia i nerki. Liść z tego drzewa przyłożony do czoła złagodzi ból głowy. Brzoza natomiast łagodzi stany depresyjne, pomaga pozbyć się złości, strachu czy gniewu. Łagodzi bóle napięciowe i rematyczne. Przyspiesza gojenie się ran i pomaga w leczeniu chorób kobiecych. Sok brzozowy w sole mineralne, potas, magnez, wapń i witaminy z grupy B oczyszcza nasz organizm, pomaga w leczeniu chorób dróg moczowych, wątroby, płuc i nadczynności tarczycy.
Spacery wśród czarnego bzu działają na nasz organizm moczopędnie i poprawiają nasze samopoczucie. Herbata z jego kwiatów jest bardzo skuteczna w leczeniu przeziębień.
Z kolei wywar z kory dębowej jest zbawienny w leczeniu chorób skóry tudzież narządów rodnych.

Leśne przygotowania

Jednak, by spacerować po lesie, nie wystarczy tam tylko iść – nie jest to takie proste jakby się wydawało. Zaskakujące? Na dłuższą wycieczkę do lasu należy się odpowiednio przygotować, by uchronić się chociażby przed kleszczami czy też wężami. Jak? To bardzo proste. Wystarczy, że założymy na siebie odzież ściśle przylegającą i okrywającą jak największą powierzchnię ciała, pełne i kryjące buty – np. kalosze, a na głowę założymy jakieś nakrycie – np. czapkę czy kapelusz. Ciało można spryskać preparatami, odstraszającymi kleszcze i komary, z kolei odzież – 0,25-0,50% permetryną, która jest zabójcza dla kleszczy.
Spacerując już po lesie, należy starać się omijać krzew i wysokie trawy i chodzić tylko wyznaczonymi ścieżkami.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *