BUTY TREKKINGOWE NIE TYLKO DLA ALPINISTÓW

Jeśli lubisz długie spacery na łonie natury pełnej górskich krajobrazów…Jeśli marzysz o zdobywaniu górskich szczytów, choć niekoniecznie muszą to być ośmiotysięczniki…Jeśli turystycznie pokonujesz pieszo długie trasy..Jeśli na wcześniejsze stwierdzenia odpowiedziałeś skinieniem głowy…musisz koniecznie zaopatrzyć się w solidne buty trekkingowe.

Czy zastanawiałeś się dlaczego właśnie takie buty? Może wystarczyłyby zwykłe buty sportowe? I dlaczego akurat trekkingowe? Wyjaśnijmy – samo słowo trek ma swoje źródło w Afryce i wiązało się ze zdobywaniem ziem. Potem przeniosło się na grunt turystyki, ale odnosiło tylko do wypraw himalaistów. Dziś trekking to taka forma turystyki pieszej, która jest uprawiana w stosunkowo trudnych warunkach, ale też dość popularna wśród niekoniecznie tych, którzy mogliby mówić o sobie, że są alpinistami.  Jeśli zaś taka forma turystyki, to oczywiście tylko w…butach trekkingowych.

Co należy wziąć pod uwagę poszukując butów trekkingowych? Przede wszystkim fakt, gdzie będziemy najczęściej..spacerować. Liczy się więc ukształtowanie terenu. Rzecz jasna w górach niskich albo na terenach pagórkowatych, będą nam potrzebne niskie buty trekkingowe. Nie zakrywają one kostki i są stosunkowo lekkie. Takie buty możemy też założyć na niedzielną wyprawę do lasu. Jeśli natomiast wybieramy się w trudniejsze góry i na trudniejsze szalki, buty trekkingowe muszą być wysokie i zakrywać kostkę. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to oddychalność i wodoodporność butów. Najlepsze byłoby obuwie z membranami, które chronią przed wilgocią i pozwalają skórze oddychać. Czasami jednak musimy użyć specjalnego impregnatu, by przedłużyć żywotność i jakość naszych butów. Czy ma znaczenie materiał, z którego wykonane są buty trekkingowe? Oczywiście! Jeśli zasobność naszych portfeli na to pozwala, kupujmy buty skórzane, z jak najmniejszą ilością przeszyć. Może jednak okazać się, że na zwykłe wyprawy wystarczą nam buty z nubuku, zamszu lub skóry licowej. No i na koniec podeszwa. Jak wiadomo to od niej głównie zależy komfort i bezpieczeństwo chodzenia, dlatego też powinniśmy przywiązywać do niej sporą wagę. Przede wszystkim nasza podeszwa powinna mieć kilka warstw. Ta zewnętrzna musi być oczywiście głęboko bieżnikowana i to najlepiej o różnych kształtach żłobień. Śródpodeszwa zapewni nam amortyzację, a wkładka wygodę.

Wydawać by się mogło, że to już wszystko. Nie, to zaledwie początek, ale jakże ważny. Pogoda w górach, nawet tych niskich, bywa bardzo kapryśna i zmienna. Lekki deszczyk spowoduje, że górski szlak niekoniecznie trudniejszy, zmieni się w śliską trasę pełną niebezpiecznych pułapek. Dobre obuwie trekkingowe zapewni nam wtedy nie tylko wygodę i komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. O tym warto pamiętać.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *